| Kód: | R813493 |
| Cena: | dostupná po přihlášení | ||
| Dostupnost: | Brno |
Praha |
na vyžádání |
| Množství: | ks |
|
|
Standardy
Obsah balení:
KÓD: R813493
| R&M, Patch panely osazené | |
| Třída ochrany IP | IP 20 |
| PoE | Ano |
| Stínění konektorů | Stíněné |
| Typ konektorů | RJ45 |
| Kategorie konektorů | Cat. 6A ISO |
| Počet konektorů | 24 |
| Držák pro konektor / modul | Speciální (bez montážní desky) |
| Rack montážní verze | patch panel |
| Osazení | plně osazen |
| Šířka (palec) ["] | 19 |
| Kapacita (portů) | 24 |
| Výška jednotky (U) [U] | 1 |
| Výška | 43.65 mm |
| Šířka | 482.6 mm |
| Hloubka | 83.4 mm |
| Barva | ocelová, modrá, chromová/ přední část šedá (2502-B) |
Scope of supply
Standards
General Data
| Description [Unit] | Value/Value range |
|---|---|
| Fastening (inch) ["] | 19 |
| Height units (U) [U] | 1 |
| Rack mounting version | patch panel |
| Capacity (ports) | 24 |
| Number of connectors (A) | 24 |
| Connector type (A) | RJ45 |
| Category connector (A) | Cat. 6A ISO |
| Shielding connector (A) | Yes |
| Holder for connector / module | Special (without mounting plate) |
| Color | front, medium gray (NCS 2502-B) / steel, blue, chromatized |
| Assembly | fully populated |
| Dimensions | 43.65 x 482.6 x 83.4 mm |
| Material | plastic: PC, fiber-glass reinforced / steel: DC01 (1.0330), 1.5 mm |
Modular patch panel with integrated cable tie shelf, integrated grounding system, 19" fastening kit, labeling fields with exchangeable labeling strips. The ports are prepared for a visual color coding system and automated infrastructure management systems. Panel polycarbonate, fiber-glass-reinforced, halogen-free material, UL 94 listed and steel: DC01 (1.0330), 1.5 mm. Color front: medium gray (NCS 2502-B) / steel: blue, chromatized.
24 ports populated with
RJ45 connection module of Cat. 6A ISO, for the setting up of transmission channels of Class EA with up to 4 plugged connections acc. to ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1 May 2011 (DIN EN 50173-1) and Class F on 2 pairs, complies with Cat. 6A requirements of the standards ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1 May 2011, as well the U.S. standard Cat. 6A according to TIA 568-C.2, re-embedded tested in acc. with IEC 60603-7-51 and 60512-27-100, interoperable and backwards compatible with Category 6 and Category 5e.
Suitable for 10GBASE-T applications in acc. with IEEE 802.3™ Section Four up to 500 MHz and 100 m.
Tested in line with R&M's manufacturing control, performing 100% inspection.
Compatible with RJ standard plugs (RJ11, RJ12, RJ45), connection with automatic wire cutting of installation cables AWG 26 – 22 (0.4 mm – 0.65 mm) and flexible cables AWG 26/7 – AWG 22/7 without special tools. X-Separator for individual pair shielding. Parallel pair termination without crossover in acc. with TIA 568-A/B, gold-plated bronze contacts for >1000 mating cycles, IDC contacts with >20 insertion cycles, contact resistance 1000 Veff. PoE and PoE+ compatible according to IEC 60512-99-001. 90° wire orientation without bending cable. With integral cable strain relief, including dust cover. Shield contacting by patented shield lance with integral cable strain relief, shield material tin-coated bronze, ground contacting through 1 contact finger for flat connectors 4.8 x 0.5 mm.
Material: halogen-free and heavy-metal free in acc. with EU directives RoHS 2.
Connection module Cat. 6A ISO, shielded, with EMC cover, dust cover, cable tie and installation instructions.