| Kód: | R509858 |
| Cena: | dostupná po přihlášení | ||
| Dostupnost: | Brno |
Praha |
na vyžádání |
| Množství: | ks |
|
|
Standardy
| R&M, Patch kabely | |
| Typ konektoru (A) | RJ45 |
| Kategorie konektoru (A) | Cat. 6A ISO |
| Stínění konektoru (A) | Ano |
| Typ konektoru (B) | RJ45 |
| Kategorie konektoru (B) | Cat. 6A ISO |
| Stínění konektoru (B) | Ano |
| Kategorie | Cat. 6A ISO |
| Stínění kabelu | S/FTP |
| Počet vláken | 8 |
| Stočení | 4 páry |
| Plášť kabelu | LSFRZH |
| Celkový průměr | 6.0 mm |
| Typ vlákna | lanko |
| Průměr vodiče | AWG 26/7 |
| Barva | kabel šedý (RAL 7035) |
Cable identification: S/FTP
Outer jacket: LSFRZH
Conductor diameter copper strand: AWG 26/7
Screened in pairs: AL/foil
Overall screen: copper braid
Outer diameter: 6 mm
Standards
General Data
| Description [Unit] | Value/Value range |
|---|---|
| Cable class | patch cord |
| Connector class | connector |
| Connector type (A) | RJ45 |
| Category connector (A) | Cat. 6A ISO |
| Shielding connector (A) | Yes |
| Connector type (B) | RJ45 |
| Category connector (B) | Cat. 6A ISO |
| Shielding connector (B) | Yes |
| Category | Cat. 6A ISO |
| Cable shielding | S/FTP |
| Number of wires | 8 |
| Stranding | 4 pairs |
| Cable jacket material | LSFRZH |
| Cable overall diameter | 6.0 mm |
| Wire type | stranded wire |
| Conductor diameter | AWG 26/7 |
| Color | cable, gray (RAL 7035) |
| Cable length [m] | 0.5 |
Flexible cable, S/FTP, 4 x 2 x AWG 26/7, LSFRZH, color gray. Low-smoke in acc. with IEC 61034, flame-retardant in acc. with IEC 60332-3C and halogen-free in acc. with IEC 60754-1. Halogen-free and heavy-metal free in acc. with EU directives RoHS 2.
Mounted on both sides with
RJ45 connector compliant with Cat. 6A ISO component standard: IEC 60603-7-51 RJ45 category 6A ISO (500 MHz), shielded. Strain-relief function in acc. with TIA 568-C.
For the setting up of transmission channels of Class EA with up to 4 plugged connections acc. to ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1, May 2011 (DIN EN 50173-1). Complies with Category 6A ISO requirements of the standards ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1 May 2011, as well as TIA 568-C.2, interoperable and backwards compatible with Category 6 and Category 5e. Suitable for 10GBASE-T applications in acc. with IEEE 802.3™ Section Four up to 500 MHz.
Optional:
Visual coding, mechanical coding and lock protection.