| Kód: | R813533 |
| Cena: | dostupná po přihlášení | ||
| Dostupnost: | Brno |
Praha |
na vyžádání |
| Množství: | ks |
|
|
Standardy
Obsah balení:
KÓD: R813533
| R&M, Patch panely osazené | |
| Třída ochrany IP | IP 20 |
| PoE | Ano |
| Stínění konektorů | Stíněné |
| Typ konektorů | RJ45 |
| Kategorie konektorů | Cat. 6A ISO |
| Počet konektorů | 48 |
| Držák pro konektor / modul | Držák modulu |
| Rack montážní verze | patch panel |
| Osazení | plně osazen |
| Šířka (palec) ["] | 19 |
| Kapacita (portů) | 48 |
| Výška jednotky (U) [U] | 2 |
| Výška | 88.1 mm |
| Šířka | 482.6 mm |
| Hloubka | 82 mm |
| Barva | S 2502-B |
Scope of supply
Standards
General Data
| Description [Unit] | Value/Value range |
|---|---|
| Fastening (inch) ["] | 19 |
| Height units (U) [U] | 2 |
| Rack mounting version | patch panel |
| Capacity (ports) | 48 |
| Number of connectors (A) | 48 |
| Connector type (A) | RJ45 |
| Category connector (A) | Cat. 6A ISO |
| Shielding connector (A) | Yes |
| Holder for connector / module | Module holder |
| Color Code NCS | S 2502-B |
| Color | medium gray |
| Assembly | fully populated |
| Dimensions | 88.1 x 482.6 x 82 mm (HxWxD) |
| Material | aluminum, plastic (PA/PC), fiber-glass reinforced |
Modular patch panel accommodating up to sixteen connection module holders 2U Global/s, installation-friendly thanks to snap-and-go technique, featuring a complete grounding system and 2U Global blind cover. Designed to accommodate Designed to accommodate the R&M security and the R&M environment system, with its 3-level protection concept: color coding, mechanical coding, locking option. Exchangeable labeling strips, fastening kit, labeling fields, tool-free locking and unlocking system. Automatic ground contacting by spring contacts. Profile aluminum, colorless chromatized; side panel plastic (PC), fiberglass-reinforced, halogen-free, color medium gray (NCS 2502-B).
16 slots populated with
Connection module holder 2U Global, shielded, plastic (PC), halogen-free, color light gray (NCS 1005-R80B).
48 ports populated with
RJ45 connection module of Cat. 6A ISO, for the setting up of transmission channels of Class EA with up to 4 connectors acc. to ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1 May 2011 (DIN EN 50173-1), complies with Cat. 6Arequirements of the standards ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1 May 2011, as well the U.S. standard Cat. 6A according to TIA 568-C.2, re-embedded tested in acc. with IEC 60603-7-51 and 60512-27-100, interoperable and backwards compatible with Category 6 and Category 5e.
Suitable for 10GBASE-T applications in acc. with IEEE 802.3™ Section Four up to 500 MHz and 100 m.
Tested in line with R&M's manufacturing control, performing 100% inspection. Each module has an own serial number and is traceable.
Compatible with RJ standard plugs (RJ11, RJ12, RJ45), connection of installation cables AWG 26 – 22 (0.4 mm – 0.65 mm) and flexible cables AWG 26/7 – AWG 22/7 without special tools. Parallel pair termination without crossover in acc. with TIA 568-A/B, gold-plated bronze contacts for >1000 mating cycles, IDC contacts with ≥4 insertion cycles acc. to IEC 60352-3, contact resistance 1000 Veff. PoE and PoE+ compatible according to IEC 60512-99-001. With integral cable strain relief, including dust cover, nickel plated zinc die-cast housing, ground contacting through 1 contact finger for flat connectors AMP 2.8 x 0.5 mm.
Material: halogen-free and heavy-metal free in acc. with EU directives RoHS 2.
Connection module Cat. 6A EL, die-cast, shielded, dust cover and mounting plate.