| Kód: | R305887 |
| Cena: | dostupná po přihlášení | ||
| Dostupnost: | Brno |
Praha |
na vyžádání |
| Množství: | ks |
|
|
Standardy
Obsah balení:
KÓD: R305887
| R&M, Patch panely osazené | |
| Třída ochrany IP | IP 20 |
| PoE | Ano |
| Stínění konektorů | Stíněné |
| Typ konektorů | RJ45 |
| Kategorie konektorů | Real10 Cat. 6 |
| Počet konektorů | 16 |
| Držák pro konektor / modul | montážní deska |
| Rack montážní verze | patch panel |
| Osazení | plně osazen |
| Šířka (palec) ["] | 19 |
| Kapacita (portů) | 16 |
| Výška jednotky (U) [U] | 1 |
| Výška | 43.2 mm |
| Šířka | 482.2 mm |
| Hloubka | 106 mm |
| Barva | S 2502-B |
Scope of supply
Standards
General Data
| Description [Unit] | Value/Value range |
|---|---|
| Fastening (inch) ["] | 19 |
| Height units (U) [U] | 1 |
| Rack mounting version | patch panel |
| Capacity (ports) | 16 |
| Number of connectors (A) | 16 |
| Connector type (A) | RJ45 |
| Category connector (A) | Real10 Cat. 6 |
| Shielding connector (A) | Yes |
| Holder for connector / module | Mounting plate |
| Color Code NCS | S 2502-B |
| Color | medium gray |
| Assembly | fully populated |
| Dimensions | 43.2 x 482.2 x 106 mm |
| Material | plastic: PC, fiber-glass reinforced |
Patch panel with integrated cable tie shelf and implemented 19" grounding kit, 19" fastening kit, labeling field, integral cable guiding on the same height unit, designed to accommodate the R&M security and the R&M environment system, halogen-free materials, color patch panel medium gray (NCS 2502-B), jumpering bracket gray (RAL 7000).
16 ports populated with
RJ45 connection module of Category 6, for the setting up of transmission channels of class E and class EA (and Cat. 6/Cat. 6A) with up to 4 plugged connections, and class F on 2 pairs, complies with Category 6 requirements of the standards ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1, May 2011 (DIN EN 50173-1) as well as TIA 568-C, de-embedded tested in acc. with IEC 60603-7-5, interoperable and backwards compatible with Category 5e and Category 5.
Suitable for 10GBASE-T applications in acc. with IEEE 802.3™ Section Four up to 500 MHz and 100 m.
Tested on the basis of the R&M production control including 100% routine test plus permanent quality assurance through the "GHMT PREMIUM Verification Program" including certificate and test report acc. to DIN EN ISO/IEC 17025, in German language.
Compatible with RJ standard plugs (RJ11, RJ12, RJ45), PCB-free and tool-free Easy-Lock connection of installation cables AWG 24 – 22 (0.5 mm – 0.65 mm) and flexible cables AWG 26/7 – AWG 22/7. Parallel pair termination without crossover in acc. with TIA 568-A/B, gold-plated bronze contacts for >1000 mating cycles, IDC contacts with single-wire strain relief and >20 insertion cycles, contact resistance 1000 Veff. PoE and PoE+ compatible according to IEC 60512-99-001. Shield contacting by patented shield lance with integral cable strain relief, shield material tin-coated bronze, ground contacting through 2 contact fingers for flat connectors 4.8 x 0.5 mm.
Material: halogen-free and heavy-metal free in acc. with EU directives RoHS 2.
Connection module Cat. 6, shielded, with EMC cover, dust cover, mounting plate, cable tie and installation instructions.