| Kód: | R305121 |
| Cena: | dostupná po přihlášení | ||
| Dostupnost: | Brno |
Praha |
na vyžádání |
| Množství: | ks |
|
|
Standardy
Obsah balení
KÓD: R305121
| R&M, Patch panely osazené | |
| Třída ochrany IP | IP 20 |
| PoE | Ano |
| Stínění konektorů | Stíněné |
| Typ konektorů | RJ45 |
| Kategorie konektorů | Cat. 5e |
| Počet konektorů | 24 |
| Držák pro konektor / modul | Snap-In rámeček |
| Rack montážní verze | patch panel |
| Osazení | plně osazen |
| Šířka (palec) ["] | 19 |
| Kapacita (portů) | 24 |
| Výška jednotky (U) [U] | 1 |
| Výška | 43.2 mm |
| Šířka | 482.6 mm |
| Hloubka | 151.5 mm |
| Barva | ocelová, modrá, chromová / přední část šedá NCS 2502-B |
Scope of supply
Standards
General Data
| Description [Unit] | Value/Value range |
|---|---|
| Fastening (inch) ["] | 19 |
| Height units (U) [U] | 1 |
| Rack mounting version | patch panel |
| Capacity (ports) | 16 |
| Number of connectors (A) | 16 |
| Connector type (A) | RJ45 |
| Category connector (A) | Cat. 5e |
| Shielding connector (A) | Yes |
| Holder for connector / module | Mounting plate |
| Color Code NCS | S 2502-B |
| Color | medium gray |
| Assembly | fully populated |
| Dimensions | 43.2 x 482.2 x 106 mm |
| Material | plastic: PC, fiber-glass reinforced |
Patch panel with integrated cable tie shelf and implemented 19" grounding kit, 19" fastening kit, labeling field, integral cable guiding on the same height unit, designed to accommodate the R&M security and the R&M environment system, halogen-free materials, color patch panel medium gray (NCS 2502-B), jumpering bracket gray (RAL 7000).
16 ports populated with
RJ45 connection module of Category 5, for the setting up of transmission channels of class D with up to 4 plugged connections and class E with up to 2 plugged connections when using a R&M Cat. 7 system cable, complies with Category 5 requirements of the standards ISO/IEC 11801 ed. 2.2, June 2011, EN 50173-1, May 2011 (DIN EN 50173-1) as well as TIA 568-C, de-embedded tested in acc. with IEC 60603-7-3, interoperable and backwards compatible with Category 5e (2000) and Category 5 (1995).
Suitable for 1GBASE-T applications in acc. with IEEE 802.3™ Section Three over 100 m.
Tested in line with R&M's manufacturing control, performing 100% inspection.
Compatible with RJ standard plugs (RJ11, RJ12, RJ45), PCB-free and tool-free Easy-Lock connection of installation cables AWG 24 – 22 (0.5 mm – 0.65 mm) and flexible cables AWG 26/7 – AWG 22/7 (as of production date 07461). Parallel pair termination without crossover in acc. with TIA 568-A/B, gold-plated bronze contacts for >1000 mating cycles, IDC contacts with single-wire strain relief and >20 insertion cycles, contact resistance 1000 Veff. PoE and PoE+ compatible according to IEC 60512-99-001. Shield contacting by patented shield lance with integral cable strain relief, shield material tin-coated bronze, ground contacting through 2 contact fingers for flat connectors 4.8 x 0.5 mm, with EMC cover.
Material: halogen-free and heavy-metal free in acc. with EU directives RoHS 2.
Connection module Cat. 5e, with dust cover, EMC cover, mounting plate, cable tie and installation instructions.